Bugün Bu İki Kripto Para için Kritik: İşte Neler Olacağı!

Kripto para piyasası şimdilik sakin bir seyir izliyor. Bununla birlikte her şeyin bir anda değişmesi mümkün. Bitcoin ve Ethereum opsiyonlarının yaklaşık 2,06 milyar dolarlık kısmı bugün sona erecek. Bu yüzden kripto piyasası içi bir dalgalanma geliyor olabilir. Süresi dolan opsiyonlar piyasa dinamiklerini nasıl etkileyecek? Ayrıca, önemli risklerin altını çizen önemli veri noktaları neler olacak? Analistler, bu sorulara cevap arıyor.

Dev Bitcoin ve Ethereum opsiyonlarının vadesi doluyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasa hafta içinde bir rollercoaster yolculuğu yaptı. Lider kripto Bitcoin 70 bin doları aldıktan kısa süre sonra 67 bin dolara geriledi. Mevcut durumda da bu seviyelerde işlem görüyor. Bununla birlikte, bugün Bticoin için kritik. Çünkü yüklü miktarda opsiyon işleminin vadesi bugün doluyor. Yaklaşık 20.276 Bitcoin opsiyon sözleşmesi bugün sona erecek. Bu sözleşmelerin nominal değeri 1,35 milyar dolar ve put/call oranı 0,49. Kripto opsiyon ticareti bağlamında bu oran, alım opsiyonlarının (call) satış opsiyonlarına (put) kıyasla daha yaygın olduğunu gösteriyor.

Süresi Dolan Bitcoin Opsiyonları. Kaynak: Deribit

Süresi dolan bu Bitcoin opsiyonlarının maksimum acı noktası 68.500 dolar. Bu, opsiyon sahipleri tarafından en büyük mali kayıpların yaşanacağı fiyat seviyesini temsil ediyor. Ayrıca, piyasa katılımcıları için kritik eşikleri işaret ediyor. Bu arada, 201.647 Ethereum sözleşmesinin süresi de aynı anda dolacak. Deribit’in verilerine göre, bu sözleşmelerin nominal değeri 709,76 milyon dolar ve maksimum acı noktası 3.600 dolar. Veriler ayrıca bu opsiyonlar için put/call oranının 0,36 olduğunu gösteriyor.

Süresi Dolan Ethereum Opsiyonları. Kaynak: Deribit

Kripto para piyasası kötü performans gösterdi

Opsiyon ticaret aracı Greeks.Live’da makro araştırmacı olan Adam, bugün sona eren Bitcoin ve Ethereum sözleşmelerine ilişkin görüşlerini paylaştı. Adam, haftanın makroekonomik önemini vurguladı. Bu bağlamda analist, şu yorumu yaptı:

Bu hafta makroekonomi için büyük bir hafta. Ekonomik veriler risk sermayesi piyasası için nispeten elverişli. ABD borsası önemli ölçüde yükseldi, ancak kripto piyasası kötü performans gösterdi. Ana akım coinler genel olarak düştü ve altcoinler daha da fazla düştü. Son zamanlarda piyasada daha az sıcak nokta var ve piyasa nispeten sakin.

Traderlar için potansiyel stratejik hamleler

Ayrıca volatiliteyi ve kripto traderları için potansiyel stratejik hamleleri de açıkladı. Analist, bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde ifade etti:

Şu anda, BTC’nin başlıca orta ve kısa vadeli zımni volatiliteleri %50’nin altında ve ETH’nin başlıca orta ve kısa vadeli [zımni volatiliteleri] IV’leri %60’ın altında. Her ikisi de nispeten düşük seviyelere inmiş olup alıcılara yüksek bir maliyet-etkinlik oranı sağlıyor. Bu ayın sonunda spot ETH ETF’sinin onaylanmasına ilişkin yeni haberler gelecektir. Böylece gelecek ayın call opsiyonlarını önceden planlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x