Fransız vekil: İsrail’in ‘soykırım niyeti’ gün geçtikçe belirginleşiyor

Fransa’da muhalefetteki Boyun Eğmeyen Fransa Partisi Milletvekili Pascale Martin, İsrail hükümetinin “soykırım niyetinin” gün geçtikçe belirginleştiği değerlendirmesinde bulundu. Fransa’da muhalefetteki Boyun Eğmeyen Fransa Partisi (LFI) Milletvekili Pascale Martin, Ulusal Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını ele aldı.

CNN haber kanalının, İsrail’in Gazze’ye saldırıları sırasında alıkonulan Filistinlilerin tutulduğu Necef Çölü’ndeki askeri tesis “Sde Teiman”da çalışan İsraillilerle yaptığı habere değinen Martin, söz konusu İsrailli çalışanların anlattıklarının tüyler ürpertici olduğunu kaydetti.

Martin, “İsrail, bu tarz işkence merkezlerinden 3 tane açtığını kabul ediyor” diyerek, 1,4 milyon Gazzeliyi Refah’a akın etmeye zorladıktan sonra İsrail ordusunun burayı bombaladığını ve bölgeye tanklar konuşlandırdığını söyledi.

Fransız Milletvekili, sözlerine şöyle devam etti:

“360 binden fazla kişi Gazze Şeridi’nin ortasına doğru yola koyuldu ancak bombardımanlar kuzeyde de yeniden başladı. 1 milyondan fazla insan açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya. Hiçbir medya artık yayım yapmıyor. İnsani yardım kamyonları saldırıya uğruyor. Sınır kapısı yıkıldı. İsrail hükümetinin soykırım niyeti gün geçtikçe belirginleşiyor.”

Martin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un aşırı sağcı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu sert dille uyardığı için övündüğü yorumunda bulunarak, Macron’un bu uyarılarının sadece sözde kaldığına işaret etti.

Macron’un Mısır’daki yaralı Filistinli çocukları Fransa’ya getireceği sözü verdiğini dile getiren Martin, “Gazze’de her 10 dakikada bir Filistinli çocuk öldürülüyor veya yaralanıyor.” dedi.

Martin, ülkesinin sadece 11 Filistinli çocuğu topraklarında karşıladığını belirterek, bu çocuklara yalnızca 1 ebeveynin refakat etmesine izin verildiğini anlattı.

Pascale Martin, Mecliste bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne’ye hitap ederek, “Cumhurbaşkanı ne zaman sözünü tutacak? Hükümetiniz bu çocukları (buraya) getirmek ve hayatlarını kurtarmak için ne zaman önlem alacak?” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x